45 rokov od smrti blahoslaveného pápeža Jána Pavla I.

Pred 43 rokmi zomrel ctihodný Boží služobník pápež Ján Pavol I., ktorého pontifikát trval len 33 dní. Dekrét o jeho hrdinských cnostiach potvrdil pápež František v novembri roku 2017.
 

Pápež Ján Pavol I., rodným menom Albino Luciani, zomrel náhle vo veku 65 rokov dňa 28. septembra 1978 skoro ráno v Apoštolskom paláci. „Pápež úsmevu“, ako bol nazývaný, bol na Petrov stolec zvolený 26. augusta 1978 po pontifikáte už svätorečeného Pavla VI.

Pápež sv. Ján Pavol II. označil za duchovný testament svojho predchodcu na Petrovom stolci jeho vyjadrenie pri jeho poslednom Anjel Pána na Vatikánskom námestí, keď citoval slová karmelitánskej mučeníčky, blahoslavenej Terézie od sv. Augustína, tesne pred jej smrťou pod gilotínou počas Francúzskej revolúcie:

„«Láska vždy zvíťazí, láska všetko zmôže». To sú tie správne slová – nie je to násilie, čo všetko zmôže, ale láska. Vyprosujme si od Pána milosť, aby nová vlna lásky k blížnemu zaplavila tento úbohý svet.“

Dekrét o hrdinských cnostiach pápeža Jána Pavla I. schválil  pápež František 8. novembra 2017, čím mu prisúdil titul ctihodného Božieho služobníka. Proces jeho blahorečenia ďalej pokračuje.

Pontifikát pápeža Jána Pavla I. bol jedným z najkratších, no zanechal v dejinách Katolíckej cirkvi nezmazateľnú stopu. Počas svojho pôsobenia na Petrovom stolci Albino Luciani pripravil deväť príhovorov, tri posolstvá, napísal tri apoštolské listy a štyri ďalšie listy, dve homílie. Stihol len päť nedeľných modlitieb Anjel Pána a štyri stredajšie generálne audiencie.

-zk-